Opracowanie studium aeronautycznego

Studium aeronautyczne ma na celu opisanie potencjalnych rozwiązań, które zapewnią ekwiwalentny poziom bezpieczeństwa, jeżeli lotnisko lub inny obiekt nie może z różnych przyczyn spełnić określonych wymogów. W Studium oceniamy wpływ występujących niezgodności z określonymi wymaganiami (międzynarodowymi oraz krajowymi) oraz proponujemy rozwiązania alternatywne, które zapewniają bezpieczeństwo operacji statków powietrznych wraz z rekomendacją wdrożenia odpowiednich procedur. Stosuję się je również w takich sytuacjach, gdzie koszt wykonania działań korekcyjnych, które miałyby doprowadzić do zgodności z przepisami, jest znaczny, a istnieje możliwość rozwiązania poprzez zastosowanie innych rozsądnych rozwiązań.

Analiza ryzyka oraz identyfikacja zagrożeń

Branża lotnicza stawia codziennie czoło różnym rodzajom ryzyka, z który wiele może stanowić zagrożenie dla dalszej egzystencji danego użytkownika, a niektóre mogą nawet stanowić zagrożenie dla całej branży. Ryzyko i koszty właściwe dla lotnictwa tworzą konieczność realizacji racjonalnego procesu podejmowania decyzji. Codzienne decyzje podejmowane są w czasie rzeczywistym, gdzie ważone jest prawdopodobieństwo i dotkliwość wszelkich negatywnych konsekwencji związanych z ryzykiem i oczekiwanych korzyści z faktu podjęcia ryzyka. Proces ten znany jest jako zarządzanie ryzykiem, któro definiowane jest jako:

  • identyfikacja,
  • analiza,
  • eliminacja (i/lub łagodzenie do akceptowalnego i dającego się tolerować poziomu) zagrożeń oraz wynikającego z nich ryzyka, które zagrażają dalszej egzystencji organizacji.

Innymi słowy, zarządzanie ryzykiem umożliwia balansowanie pomiędzy ocenianym ryzykiem a łagodzeniem realnego ryzyka. Zarządzanie ryzykiem stanowi integralny komponent zarządzania bezpieczeństwem. Obejmuje ono logiczny proces obiektywnej analizy, szczególnie przy ocenie ryzyka.

Program ochrony przed zderzeniami z ptakami

W ramach długoletniego doświadczenia przy współpracy z instytucjami zajmującymi się produkcją urządzeń do płoszenia ptaków, współpracy z Sokolnikami – płoszenie ptaków przez drapieżniki – oferujemy przygotowanie dopasowanych koncepcji w ochronie statków powietrznych przed zdarzeniami z ptakami.

Koncepcje modernizacji lądowisk i lotnisk

Jeśli zamierzacie Państwo starać się o dofinansowanie z samorządów lub z funduszy UE, niezbędnym będzie przestawienie stosownej koncepcji rozwoju lub modernizacji lotniska – swoistego biznes-planu. Jest on podwaliną do projektu, zamiarem wdrażania nowości lub przekształceń stanu prawnego lądowiska w lotnisko, lub innego miejsca przeznaczonego do startów i lądowań w lądowisko. Dotyczy także infrastruktury około – lotniskowej. Często zawiera on plany na mapach, lub wymaga map powierzchni ograniczających przeszkody lub profile podejść. Gwarantujemy Państwu skuteczne i merytoryczne przygotowanie takich koncepcji.


Zapraszamy i życzymy miłego lotu!

 kontakt